top of page

HAKKIMIZDA 

Bale ve dansı toplumun her kesimine sevdirmeyi amaç edinen ve ülkemizin geleceği olan çocuklarımıza bale sanatını en doğru şekilde öğretmenin yanı sıra, her yaştaki gençlere dans ve müzik eğitimi alma olanağı sunmak, sanatçı ve sanatseverler yetiştirmek için açılan Kalamış Sanat Merkezi Bale ve Dans Okulu 1996 yılında eğitime başlamıştır.

İlk açıldığı yıldan itibaren tecrübeli bir eğitim kadrosunu bünyesine katan okulumuz bu nedenle sadece küçüklere değil, birçok değişik yaş grubuna ve daha önce bale yapmış öğrencilere de hitap etmiş, okul kısa zamanda eğitim kalitesini geliştirmiştir. Kuruluşundan beri Milli Eğitim Bakanlığı'nca onaylanmış bir program çerçevesinde akademik eğitim sunan okulumuzda dünyaca kabul görmüş Royal Academy of Dance (İngiliz) ve Vaganova (Rus) metodları uygulanmaktadır. Daima en üst düzeyde eğitimi hedefleyen ve dünya repertuarını da öğrencilerine sunmak isteyen okulumuza birçok konuk sanatçı davet edilmiş ve öğrencilerin klasik bale repertuarını tanıması ve sahnelemesi sağlanmıştır. 1998'de Atatürk Kültür Merkezi Büyük Salonda gerçekleşen ilk gösterimizde Mikhail Fokine'in Les Sylphides adlı balesi uluslararası üne sahip Rus Devlet sanatçısı tarafından orijinal koreografisi ile sahnelenmiştir. Bunu birçok başka klasik eser (Coppelia, Rusland ve Ludmilla) izlemiştir. Bunun yanısıra çocuklara uygun orijinal eserler yaratılmış, bunun için dünyaca ünlü klasik müzik bestecilerinin eserlerinin yanısıra Türk bestecilerin de eserlerine yer verilmiştir. Klasik balenin yanı sıra çağdaş ve modern dans eserleri de sahnelenmiş olup yapılan tüm gösterilerin geliri yardım kuruluşlarına ve sivil topum örgütlerine bağışlanarak bu kuruluşlara destek olmak hedeflenmiştir. Müzik eğitimi alan öğrencilere de çeşitli dinleti ve resitallerde görev verilerek sahne ile tanışmaları sağlanmıştır.

 

Bale Okulu Hakkında

Okulumuzda öğretim kadrosunun eğitim seviyesini arttırmak için yurtdışından (Royal Academy of Dance) dünyaca ünlü pedagoglar davet edilmiş ve çeşitli workshoplar, seminerler düzenlenmiştir. Açıldığı günden beri birçok öğrenciye diploma veren okulumuz toplumumuza bu sayede öğretmenler, dansçılar ve sanatseverler kazandırmıştır. Hedefimiz Türkiye'de sanatın gelişimine destek olmak ve buna önderlik edecek sanatçıları yetiştirmektir.

bottom of page