top of page

Royal Academy of Dance (RAD) /

İngiliz Kraliyet Dans Akademisi

RAD sisteminde eğitim alan öğrenciler, bale eğitimine okul öncesi programıyla başlar yarı zamanlı (graded) ve tam zamanlı (vocational) programları ile öğrenciler preprimary seviyesinden başlayarak advanced düzeyine kadar değişik aşamalardan geçerek profesyonel seviyeye gelebilirler. Öğrenciler, kaydettikleri ilerlemeye göre graded sisteminden vocational (profesyonel) sisteme geçiş yapabilirler, ya da aynı anda iki sistemde de ilerleyebilirler.

 

Sistemde her sınıf bir üst sınıfın temelini oluşturur, küçüklere temel bale adımları oyunlarla, doğaçlamayla, imajlarla desteklenerek öğretilirken sosyal ve fiziksel gelişim hedeflenir. Öğrenciler öğrenmeyi eğlenceli kılan bir sistemde kişisel potansiyelini geliştirirken aynı zamanda disiplin ve üstün bir sanat zevki kazanır.

 

RAD sisteminin temel ve en önemli özelliği her bedenin farklı bir anatomik yapısı olduğu gerçeği gözetilerek hazırlanmış bir program olmasıdır. RAD öğretmenlik diploması alan eğitmenler; klasik bale, müzik, pedagoji, solfej, anatomi, çocuk psikolojisi, öğretme teknikleri, hareket analizi ve RAD müfredatı gibi derslerin zorunlu olduğu bir programdan mezun olurlar. Diplomalı bir RAD öğretmeninin eğitiminden geçtikten sonra öğrenciler RAD tarafından görevlendirilen bir klasik bale öğretmeninin değerlendirdiği sınavlara katılırlar. Bu sınavlara katılım isteğe bağlıdır; ancak performans niteliği taşıması ve çocukların bir amaca odaklanmaları açısından önemle tavsiye edilir. Sınav sonucunda öğrenciler başarılı oldukları takdirde dünyanın 120 ülkesinde geçerli sertifika ve madalya alırlar.

 

Okulumuzda preprimary seviyesinden başlayarak advanced düzeyine kadar sınavlara katılım sağlanmakta olup öğrencilerimizin tümü (%100’ü) distinction (takdir) ve merit (teşekkür) seviyesi ile altın ve gümüş madalyaya hak kazanmışlardır.

RAD RT logo black.jpg
bottom of page