top of page

ORAL YAZICI

1988 yılından itibaren İ.Ü. Devlet Konservatuarı Bale Anasanat Dalı'nda klasik bale ve pas de deux dersleri vermeye başladı. 1991 yılında Moskova, Leningrad ve Alma Ata'da klasik bale ve pas de deux tekniği üzerine çalışma ve araştırmalar yaptı. Aynı yıl Dünya Balesinde Erkek Dansçılar adlı tezini vererek yüksek lisansını (master), 1994 yılında ise Pas de deux isimli kitabını hazırlayarak doktora eğitimini tamamladı ve Sanatta Yeterlilik ünvanını aldı.

1960'da İstanbul'da doğdu. İlk bale çalışmalarına Şenay Pekün ile başladı ve sonra Cem Ertekin'le devam etti. 1983 yılında İstanbul Belediye Konservatuarı Bale Yüksek Bölümünden Figen Yücel'in öğrencisi olarak mezun oldu. Çağdaş Bale Topluluğu'nda Romeo ve Juliette, Giselle, Paquita, La Bayadere, Ferhat ile Şirin, Carmina Burana, Orpheus, Raymonda gibi kırka yakın eserde solist dansçı olarak görev aldı. 1987'de İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Bale Yüksek Bölümünü Cem Ertekin'in öğrencisi olarak bitirdi.. Akademik eğitimi sırasında Ludmilla Morozova, Nicolai Morozov, Ramazan Bapov, İrina Hudova, Cem Ertekin ve Figen Yücel ile çalıştı.

Oral Yazıcı
Oral Yazıcı
Oral Yazıcı

1992'de 20. Uluslararası İstanbul ve Ankara Müzik Festivali'nde Requiem adlı koreografisi sahnelenmiş olup, ayrıca Çağdaş Bale Topluluğu ve Koreograflar günlerinde Turandot, Rüya, Yorum, Tango, Vaka isimli yapıtları sergilenmiştir. İ.Ü. Devlet Konservatuarı'ndaki görevine devam ettiği süre içerisinde 1995-1997 yılları arasında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Bale Anasanat Dalı'nda da öğretim üyesi olarak görev aldı. 1997 yılında Londra'da Royal Academy of Dance tekniği hakkında çalışmalar yaptı ve bu teknikle ilgili İstanbul ve Ankara'da düzenlenen hocalık kurslarına katıldı.

2000 yılında hazırladığı Siya adlı eseri Almanya'nın Essen şehrinde, 2003 yılında yaptığı Sufi adlı eser ise birçok uluslararası kongrede sergilendi.2002 yılından beri Yapı Kredi Sigorta'nın düzenlediği Afife Jale Tiyatro ödülleri oylama kurulunda jüri üyesi olarak görev yapmaktadır. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarında Bale Anasanat Dalı başkanı olarak görevine devam etmekte olup, klasik bale ve pas de deux dersleri vermektedir. Kalamış Sanat Merkezi'nde Genel Sanat Danışmanı olarak görev yapmaktadır.

Oral Yazıcı
bottom of page