top of page

ZEYNEP TUZCULAR VURAL

Zeynep Tuzcular Vural

1963'te İstanbul'da doğdu. Bale derslerine 3 yaşında iken Londra'da Helena Wolska ile başladı. İstanbul'da English High School ve Robert College'de öğrenimini sürdürürken bale eğitimine devam etti. 1979'da Çağdaş Bale Topluluğu'na katıldı ve Cem Ertekin ile çalışmaya başladı. Equinoxe, Ferhat ile Şirin, Romeo ve Juliette, Arayış, Giselle, Piaf Suite, Kral Mezarı gibi yapımlarda dansetti.

1983'te İstanbul Belediye Konservatuarı Bale Yüksek Bölümü'nden Figen Yücel'in öğrencisi olarak mezun oldu ve aynı yıl bale hocalığına başladı. 1987'de İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nden mezuniyetinden sonra 1991'de ihtisasını tamamlayarak Aile Hekimliği Uzmanı ünvanını aldı. Çeşitli dönemlerde Londra ve New York'da Melissa Hayden, Gabriella Darvash, Sulamith Messerer ve İstanbul'da Ramazan Bapov ile çalıştı. 1990 yılında İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı'nda doktoraya başladı ve 1995 yılında doktorasını tamamlayarak Ph.D ünvanını aldı.

1991 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Sahne Sanatları Bölümü Bale Anasanat Dalı'nda Sanatta Yeterlilik (doktora) eğitimine başladı ve 1994 yılında Sanatta Yeterlilik ünvanını alarak lisansüstü eğitimini tamamladı.

 

1992'de profesyonel düzeydeki dansçılık sınavını aşarak kabul edildiği Royal Academy of Dance hocalık eğitimini İstanbul'da Jean Mc Donnell, Debra Wayne, Maisie Louden-Carter, Londra'da da Jean Bedells, Joahne O'hara, June Mitchell gibi hocalarla çalışarak tamamladı. 1995'de Öğretmenlik sertifikasını ve 1997'de Royal Academy of Dance Profesyonel düzeydeki Bale Hocalığı diplomasını (RAD Major Teaching Diploma) aldı.

Zeynep Tuzcular Vural
Zeynep Tuzcular Vural

Çağdaş Türk Koreografları Çağdaş Dans ve Bale gösterilerinde, 20. Uluslararası İstanbul Festivali'nde, Şehir Tiyatroları 10. Gençlik Günleri ve Çağdaş Bale Topluluğu bünyesinde çeşitli koreografileri sergilendi. 1996'da Türkiye'de Aile Hekimliği Doçenti ünvanını alan ilk kişi oldu. 1997-2003 yılları arasında Yeditepe Üniversitesi'nde Aile Hekimliği hocalığı yaptı. Halen İ.Ü. Devlet Konservatuarı Bale Anasanat Dalı'nda klasik bale ve anatomi hocalığı, Haydarpaşa Numune Hastanesi'nde Aile Hekimliği Bölümü eğitim görevliliği, ve Kalamış Sanat Merkezi'nde Genel Sanat Yönetmenliği ve bale hocalığı görevlerini sürdürmektedir.

bottom of page