top of page

Kalamış Sanat Merkezi Bale Okulu 1996’da  eğitime başlamıştır. T.C Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olarak eğitim veren Kalamış Sanat Merkezi Bale Okulunda bale eğitimi Royal Academy of Dance ve Vaganova (Rus) sistemleri doğrultusunda yapılmaktadır. Okulun eğitim kadrosu konservatuar mezunu ve Royal Academy of Dance'a kayıtlı, hocalık diploması almış öğretmenler ve çocuklarla iyi bir diyalog kurabilen ve onların her türlü sorunuyla ilgilenen uzman kişilerden oluşmaktadır. Deneyimli öğretmenlerin verdiği bale eğitimi, üstün bir sanat zevki geliştirmenin dışında çocuğun sosyal ve fiziksel gelişimine de büyük katkıda bulunmaktadır. Bale derslerinin piyano eşliğinde yapılması, öğrencinin müzikal açıdan gelişmesini sağlamaktadır.

Öğrenciler Kalamış Bale Okulu Klasik Bale eğitim programına 4 yaşından itibaren başvurabilirler. Entelektüel ve fiziksel açıdan uygun bulunduğu takdirde 3 yaşında da programa özel statü ile öğrenci alınabilir. Bale eğitimi 3-6 yaş grubuna yönelik baleye giriş dersleri ve 7 yaş üstü için akademik bale eğitimi şeklinde olup, başarılı öğrencilere Milli Eğitim Bakanlığı onaylı diploma verilmektedir. Yeni başlayanlar fiziksel uygunluğu incelendikten sonra, daha önce bale yapmış öğrenciler ise seviyesi tespit edildikten sonra uygun sınıflara kabul edilirler. Derslerde klasik balenin yanı sıra seviyeye göre tarihi danslar, karakter dansları, repertuar, çağdaş dans, solfej ve ritm çalışması, pointe, bale tarihi, sahne uygulaması ve anatomi gibi ders içerikleri öğretilir.
 

 

Milli Eğitim Bakanlığınca Onaylı Müfredatımız

 

  • HAZIRLIK DÖNEMİ (Yuva, Bale Başlangıç ve Hazırlık sınıfları)

  • İLK DEVRE

  • ORTA DEVRE

  • LİSE DEVRESİ

  • YÜKSEK (İLERİ) DEVRE 
     

 

bölümlerinden oluşur.

 

Kadıköy Bale Okulunda eğitim gören öğrencilere Royal Academy of Dance/İngiliz Kraliyet Dans Akademisi (RAD) www.rad.org.uk  programları doğrultusunda da eğitim verilir. Royal Academy of Dance  tüm dünyada 85’in üzerinde ülkede uygulanan, yaygınlaşmış, öğrencilerin yaşına ve bedenine uygun ders içeriği olan uluslararası bir eğitim müfredatı ve sistemidir. Her yaştan ve seviyeden bale öğrencilerini teşvik etmek ve cesaretlendirmek amacıyla tüm dünyada geçerliliği olan bir sınav sistemi sunmaktadır. İsteyen öğrencilerin Royal Academy of Dance'ın açtığı sınav programlarından (graded ve vocational/profesyonel müfredatlardan) yararlanmaları sağlanır. Başarılı olan öğrenciler Milli Eğitim Bakanlığı'ndan onaylı diplomanın yanısıra uluslararası geçerliliği olan Royal Academy of Dance Sertifika/Diplomaları ve madalyalarını alırlar. Kalamış Bale Okulunda 1996 yılından beri preprimary seviyesinden başlayarak advanced düzeyine kadar RAD sınavlarına katılım sağlanmakta olup öğrencilerimizin tümü (%100’ü) distinction (takdir) ve merit (teşekkür) seviyesi ile altın ve gümüş madalyaya hak kazanmışlardır.

 

Kalamış Bale Okulu

Kadıköy Bale Okulunda,  tüm öğrencilerimizin iyi bir temel eğitim alması en önemli hedeflerimiz arasındadır. Sağlam bir temel, öğrencilerimizin ileride dansçı ve öğretmen olarak kariyer edinmelerini kolaylaştıracak, bale sanatını sevmelerini, iyi birer seyirci ve dinleyici olmalarını sağlayacaktır. 

Kalamış Sanat Merkezi,  Kadıköy de Bale Okulu arayan ebeveynlerin gözünde saygın ve önde gelen bir yerdir. Ekibimiz, sektörde yılların tecrübesine sahip üst düzey, aranan dansçılar ve koreograflardan oluşmaktadır. Çok sayıda dansçıyı eğiterek her sahneyi ve dans pistini fethetmeye hazır, kendine güvenen, çok yönlü icracılara dönüştürmüşlerdir.

bottom of page